České memy
Memy.cz
Proč mám rád filmy
0:00
-4:22

Proč mám rád filmy

Krátká úvaha o tom, proč je přínosem sledování filmů

Proč mám rád filmy? Pomáhají mi pochopit svět. Proto nedělím filmy na dobré nebo špatné, ale na takové které mi něco dávají a takové, ze kterých si nedokáži nic vzít. Je samozřejmě nějaký společný úzus na tom, jak by film měl vypadat, abychom jej mohli co nejlépe vstřebávat, ale poznání může přijít odkudkoliv. Situace, slovo, pohyb nebo jednání, které nevidíme okolo nás, ale které je přítomno v nějakém filmu. Samozřejmě že poznávat svět lze i z knih. Mé dětství poznávalo především z knih, protože bylo snadnější dostat se k zajímavé knize, než se dostat k zajímavému filmu. Dnes je to naopak. Za cenu jedné knihy mohu vidět klidně stovky filmů, díky streamovacím službám, které za cenu jedné knihy nabízí tisíce filmů ke shlédnutí.

V každém filmu, pokud se správně díváme, můžeme nacházet spoustu možností, jak vysvětlit o čem je život, o jeho principech a zákonitostech. Pamatuji se na film Perverzní průvodce ideologii, kde protagonista, levicový intelektuál vysvětloval nesmyslnost kapitalistického pojetí života ve společnosti. Není však těžké, aby inteligentní pravicový intelektuál dělal pomocí filmu to samé, ale naopak.

Film nám dává možnost interpretovat si příběhy které tvoří pomocí našich vlastních zkušeností a našeho světonázoru. Není vyjimečné, že se autoři filmů stejně tak jako knih brání tomu, aby museli interpretovat o čem je právě to jejich dílo. Uvědomují si totiž, že interpretace může vzniknout dodatečně, v hlavě konkrétního diváka, na základě jeho konkrétních zážitků a prožitků. V podstatě se jedná o vršení symbolů, které si v naši mysli dekodujeme tak aby potvrzovali naši představu o realitě okolo nás. Naši osobnost utváří svět okolo nás, to co prožíváme, naše zkušenosti a znalosti. K rozvíjení zkušeností nám mohou být filmy, stejně tak jako knihy velmi užitečné. Dostáváme se díky nim do situací, do kterých by chom se ve svých životech nikdy nedostali.

Filmy nám poskytují možnost prožít emoce a pocity, které by nás mohly v reálném životě překvapit nebo zaskočit. Můžeme je tak lépe pochopit a připravit se na ně. Filmy tedy nejen obohacují naše poznání světa, ale také naše emoční zkušenosti a empatii.

Filmy nám často umožňují nahlédnout do jiných kultur a způsobů života, které bychom jinak neměli možnost poznat. Například, prostřednictvím filmu můžeme proniknout do života lidí ve vzdálených zemích, které bychom možná nikdy neměli možnost navštívit a bylo by to z enviromentálního hlediska kontraproduktivní.

Kromě toho, filmy nám umožňují prožít různé situace a konflikty z bezpečí našeho obývacího pokoje. Můžeme sledovat a analyzovat, jak se postavy vyrovnávají s náročnými situacemi, a můžeme se z těchto zkušeností sami poučit. Můžeme formovat naše přesvědčení a morální integritu.

Nakonec, filmy mohou být také zdrojem inspirace. Můžeme se inspirovat hrdinstvím, odvahou, láskou nebo odhodláním postav, které sledujeme na plátně. Ať už je to příběh o lásce, dobrodružství, přátelství nebo osobním růstu, filmy nám často poskytují nové perspektivy a myšlenky, které mohou obohatit naše vlastní životy. Mohou nám poskytnout jeviště pro naše různé rozhodnutí a sledovat jejich důsledky, aniž bychom se vystavovali ohrožení.

Takže, co nám říkají filmy? Říkají nám příběhy, ukazují nám nové světy, umožňují nám prožít různé emoce a výzvy, a inspirují nás k tomu, abychom byli lepšími lidmi. A to je důvod, proč mám rád filmy.

0 Comments
České memy
Memy.cz
Nejnovější vědecké objevy a studie, jejich aplikace ve všedním životě a jejich využití pro osobní rozvoj. Biohacking každodenního života v podcastu Memy.cz