České memy
Memy.cz
Řešíte Autismus na Tik Toku?
0:00
-5:05

Řešíte Autismus na Tik Toku?

Vážení posluchači, v dnešní epizodě našeho podcastu se podíváme na poutavou studii zkoumající obsah související s autismem na TikToku. Tento výzkum otevírá důležité otázky o vlivu digitálních médií na veřejné chápání zdravotních témat.

Studie použila dva nezávislé kodéry k ověření faktů v TikTok videích, kategorizující obsah jako přesný, nepřesný nebo příliš zobecňující. Byla zkoumána tvrzení, jako například nepravdivé "jednoduché testy na autismus" a pravdivé informace o alternativní komunikaci pro autisty. Videa byla klasifikována podle typu uživatelů: zdravotníci, autističtí tvůrci, či ostatní.

Hlavní zjištění studie:

  • 199 milionů zhlédnutí a 25 milionů lajků ve vybraných videích.

  • Větší přesnost u videí od zdravotníků.

  • Žádný významný rozdíl v zapojení mezi přesnými a nepřesnými videi.

  • 73 % obsahu bylo shledáno jako nepřesné nebo příliš zobecněné.

S 11,5 miliardami zhlédnutí hashtagu "#Autismus", je dopad těchto informací značný. Studie odhaluje, že neověřené informace na sociálních médiích mohou poškodit důvěru a rozhodování mezi odborníky, autisty a jejich rodinami. Přestože zkoumaná videa tvořila jen malou část z celkových zhlédnutí, poukazují na potřebu konstruktivního dialogu a nezávislého výzkumu.

Závěrem studie je výzva k sofistikovanějším procesům ověřování faktů a rozšíření osvěty o autismu. Přestože studie osvětluje problém dezinformací, zdůrazňuje i nutnost dalšího výzkumu v této oblasti.

Celou studii naleznete na: https://jdi.memy.cz/tiktok-autismus. Nezapomeňte se přihlásit k odběru našeho podcastu pro další zajímavé epizody!

0 Comments
České memy
Memy.cz
Nejnovější vědecké objevy a studie, jejich aplikace ve všedním životě a jejich využití pro osobní rozvoj. Biohacking každodenního života v podcastu Memy.cz